Katedra Fizyki

Wydarzenia

Wykrycie fal grawitacyjnych i promieniowania elektromagnetycznego z gwiazd neutronowych.

16 października dokonano kolejnej ważnej obserwacji - jednoczesne wykrycie fal grawitacyjnych i promieniowania elektromagnetycznego (w postaci światła widzialnego, pochodzącego z tego samego źródła). Źródłem fal były zderzające się gwiazdy neutronowe.  LIGO Lab

Nagroda Nobla z fizyki w roku 2017 za rejestrację fal grawitacyjnych.

Rainer Weiss, Barry C. Barishow oraz Kipow S. Thornow otrzymali nagrodę Nobla z fizyki:  ,,za decydujący wkład w powstanie detektora LIGO i obserwacje fal grawitacyjnych". Pierwsza bezpośrednia detekcja fal grawitacyjnych powstałych przez połączenie się dwóch czarnych dziur o masach gwiazdowych w odległości ponad miliard lat świetlnych od Ziemi została ogłoszona przez współpracę konsorcjów LIGO i Virgo 11 lutego 2016 roku, pięć miesięcy po obserwacji GW150914.

Krzyż Oficerski Europejskiej Nagrody Innowacyjności dla profesora Marka Godlewskiego.

W dniach 17-19 listopada 2016 odbyły się w Brukseli 65 międzynarodowe targi INNOVA 2016. W czasie targów profesor Marek Godlewski (kierownik Katedry Fizyki na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym. Szkoła Nauk Ścisłych UKSW) udekorowany został Krzyżem Oficerskim Europejskiej Nagrody Innowacyjności (European Innovation Award).